ФОНДАЦИЯ "ПОДКРЕПА ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ"
Мисия и цели
Фондация „Подкрепа за реализация“ е създадена на 12.07.2004 г. като неправителствена организация на и за хора с увреждания за осъществяване на дейности в частна полза. В началото на 2008 г. е пререгистрирана в обществена полза.
Мисията на организацията е да подпомага успешната интеграция на хората с увреждания и техните семейства.
Стратегическата цел – да създава условия за пълноценното участие на хората с увреждания от област Видин в обществения живот.
Целевите групи са деца и лица с различен вид и степен на увреждания, и техните семейства.
Структура и управление
Организацията се ръководи се от 3-членен Управителен съвет. Към нея работят служители на трудови и граждански договори, и доброволни екипи от деца, специалисти и асистенти.
Дейността на Центъра за социална рехабилитация и интеграция – Видин стартира след сключване на Договор за възлагане и управление на социалната услуга на 07.08.07 г. между Кмета на град Видин и Председателя на Фондация „Подкрепа за реализация”, въз основа на Заповед №РД-25-644 от 26.07.07 г., след проведен конкурс.
Предоставяне на технически помощни средства за временно ползване на
лица с временни травми или дълготрайни увреждания
Съдействие на организации при разпределение на дарения и хуманитарни помощи.
Дейността на организацията започва изцяло с работа по проекти, поради липса на каквито и да било ресурси. Така екипа трупа опит, а организацията създава своята история и капацитет и си осигурява ресурс – технически и човешки. Работата се гради на целевата група (към която принадлежат и членовете на управителния съвет на организацията) и нейните потребности.
Фондацията реализира редица проекти – собствени и партньорски.
Чрез рекламно-информационната дейност на УС, екипа и доброволците на
фондацията, включваща различни средства – медийно присъствие, събития сред обществото, присъствие в училищата и т.н., съдействаме за“формиране на едно общество за всички“ без изискване, без натрапване, но и без разлика.
Специализирано телевизионно предаване за хора с увреждания „М като
МОГА” по ТВ „Видин”.
Специализирано радио предаване за хората с увреждания „ЕДНО”, по
Регионална радиостанция Видин.
Присъствие в интернет пространството – създаване на собствен уеб сайт и страници в социалните мрежи.
Изговяне на информационни материали за хора с увреждания,
работодатели, общественост.
Създаване на група по дебати. След проведено обучение отборите започнаха да провеждат дебати по различни теми и с различни поводи.
Сформирана е група за форум театър (6 актьора – лица с увреждания и техни близки и жокер – психолог).
Провеждане на международни спортни състезания за хора с увреждания, както и детско спортно състезание „Смърфовете” за деца със и без увреждания от детски градини.
Провеждане на традиционният детски хепънинг „Щуроландия“.
В традиция се превърна вече и детският коледен празник „Кралството на приказките“.
Дейността на социално предприятие „Бъдин” стартира с поредица от решения, действия и събития. С финасово дарение бе създадено арт студио „Приказен свят”.
Дейността му включваше занимания за деца през лятната ваканция в ателиета – рисуване, пътешественик, приказен свят, спорт, арт работилница, родолюбие и християнско обучение. Наети специалисти работеха с децата от м. юли до септември.
Заниманията са безплатни за деца с увреждания, а за останалите деца срещу такса.
През м. септември бе наета жена с увреждане към соц. предприятие, която да изработва сувенири. Периодично се реализират продажби на сувенирите.
Предстои разкриване на нова дейност към предприятието.
За да могат да се осъществяват всички гореизброени и неизброени събития екипа на фондацията и специалистите на ЦСРИ бяха активно подпомагани от множество доброволци. През годините много хора – млади и стари, оказваха своята подкрепа при подготовката и реализирането на мероприятията; при множеството извършени ремонти
на материалната база; при създаване на отношения и приятелства; грижи за болни и стари хора в домовете им и много други дейности.
Така екипа на Фондация „Подкрепа за реализация“ от тричленен стана обединение на съмишленици.